Gig ekonomika - tests jūsu politiskai iesaistīšanai

Banku apskatos ir parādījies jauns jēdziens "gig economy" - gig ekonomika. Šis termins raksturo ASV un citās anglosakšu kultūras zemēs parādījušos tendenci, ka pastāvīgs, pilna laika darbs tiek aizstāts ar konkraktu, freelanceru un gabaldarba darbu. Protams, darbiniekam nav izvēles - vai nu viņš pieņem šos nosacījumus, vai arī staigā vesels. Uber ir tikai redzamākais piemērs. ASV bezdarba rādītaji virspusēji ņemot ir ļoti labi - bezdarbs ir nokrities līdz desmitgades zemākam līmenim. Bet pētot dziļāk atklājas, ka bezdarba kritumu lielā mēra rada jaunās - uz kontraktiesm un frīlanceriem vērstās darba vietas, kas arī tiek ieskaitītas statistikā.

Jautājums ir - vai Jums patiktos savu stabilo darbu aizstāt pret frīlancera darbu. Vai Jūs šajā jaunajā situācijā būtu droši par savu nākotni un justos pietiekoši stabili, lai atļautos ģimeni un bērnus un vēl varbūt mājokļa kredītu?

Lieli biznesi spiež uz gig economu, savukārt statistika rāda, ka pat jaunā paaudze - šī gada absolventi - vēlas stabilitāti un karjeras izaugsmi darbā un nevis frīlancera darbu. Tikai 2-3% šī gada ASV absolventu būtu laimīgi par frīlancera darba.

Tātad - no vienas puses ir sabiedrība, kas vēlas sakārtotas darba attiecības. No otras puses ir vidējie un lieli biznesi, kas vēlas gig economy, lai audzētu savu peļņu.

Un pa vidu ir vēlētājs, pilsoņi, kas iesaistās partijās un balso vēlēšanās un referendumos. Kā jūtaties? Vai gig economy atnākšana varētu būt tas arguments, kas beidzot liktu paraudzīties uz politiku nopietni, kā uz iespēju bedzot apzināt un aizstāvēt savas materiālās intereses?

bagi (2018-01-01 16:09)    4 Un tas viss man bija jāsagremo 1.janvārī?

Lele (2018-01-01 16:11)    4 Man ir frelancera darbs vai kontraktdarbs...un es esmu ljoti laimiiga. Tas man dod daudz briiviibas starp tiem gabaldarbiem. Es varu nedariit neko, apskatiit pasauli.
Viena drushka Londonaa arii atteicaas no "normaala" darba un paargaaja tieshi uz Uber, jo vinjai tas dod briiviibu. Pati sev saimniece. Plus uzaaka maaciibas koledzaa...lai naakotnee pelniitu vairak un Uber ir ideals ienaakumu avots, lai savienotu to ar maaciibaaam.

Man liekas elle "normaalie"darbi, kad 50 gadus no vietas, savas dziives labaakos gadus Tu no pirmdienas liidz piektdienai, no 9.00-6.00 kaut ko dari, kas lielakoties pasham nepatiik, sanejm mazs naudas, kaut kad 3-4 nedeeljas gadaa, Tev atljauj panjemt atvaljinaajumu un esi kaut kaa vergs...

Viss atkariigs kaadas Tev ir prioritaates dziivee. Katram jaatrod sev piemerots dziives modelis, lai buutu laimiigs :-)

rokons (2018-01-01 16:24)    1 Freelancer ir nedrošāks, bet neviens nesaka, ka mazāk naudu nesošs. Piem. advokāti, ārsti bieži ir tādi, kas pelna no gadījuma uz gadījumu.
Problēma ir tik tā, ka situācijās, kad vajadzīga kolektīva rīcība - katrs freelancers vispirms domās kas viņam izdevīgi, nevis fokusēsies uz kompānijas attīstību ilgtermiņā

gertrude (2018-01-01 16:29)  1 6 Andri, varbūt no Jaunā gada apņemies beidzot dzīvot savu dzīvi, nevis risināt draugu-bruņurupuču, visiem dodošo draudzeņu problēmas vai vaimanāt par pasaules ļaunumu. tad, kad tas pienāks (ja pienāks), tad arī domāsim, bet šodien ir 1.janvāris, sācies jauns gads, cilvēki svinējuši, piekusuši, nevajag bojāt omu sev un citiem.

neko (2018-01-01 16:32)    3 Strādāju tikai uz kontraktu pamata (parasti kādi 4-5 vienlaikus). Nekādas citas darba attiecības man vienkārši nav pieņemamas. Tas ko tu raksturo kā kaut ko sliktu, ir vienīgais uz ko esmu ar mieru. Pat pieņemu lēmumus pats plānoju, pats uzņemos risku un pats arī daru. Jā kādā valstī manos lēmumos sāk pārāk iejaukties vienkārši turpmāk ar klientiem no šis valsts vairs nestrādāju.

Tessa (2018-01-01 16:44)    3 es ar frilancers. ar shausmam atceros stabilus darbus no 8 liidz 17. brr.
citreiz mana diena ir daudz garaka, bet ta nes kudiš vairak prieka.

PatiesibasKalns (2018-01-01 16:49)  3 2 Nu lūk 2-3% populācijas vēlas uzņemties atbildību par savu darbu. Vienoties par kontraktu un turpināt būt savas dzīves priekšnieki.
Šis var sūdīgi šķist tikai jēriem. Tādiem kam vajag teikt priekšā kā dzīvot, cikos celties, cikos strādāt, cikos ēst, jēru baram bez gana skumja tā dzīve. (bieži šajā grupā arī iekrīt šī tipa mentalitātes ´´Kā maksā tā strādā´´ nejēgas ar rokām kabatās, tiem kam patīk slēpties un citi plānā galdiņa urbēji)
Diemžēl līdz pat 95% no mūsu sugas ir sekotāji tādēļ daudzus politiskos un financiālos lēmumus vienkārši nedrīkst pieņemt lūkojot pēc atbildes pie jēriem. Jo šie cilvēki gluži vienkārši nespēj izprast atbildību, plānošanu un darīšanu. Šā tipa cilvēkiem vajag ikdienā atbildes uz vienkāršiem jautājumiem, šiem cilvēkiem nedrīkstētu ļaut vispār neko bez pieskatīšanas kur nu vēl pieņemt valstiska vai globāla līmeņa lēmumus.

Vidējam Latvietim neko daudz nevajag. Tā lai kapeika alum ir un kāds uz ko dirst un ko skaust vairāk arī mūsu plānprātiņiem pēdējo 30 gadu laikā neko nav sagribējies.

Lele (2018-01-01 16:53)    2 Nee, nu ir arii savi miinusi gabadarbiem. Pa manam tie ir:
1) dazhreiz man gribas Korporatiivos tusus un benefitus, ko tie dod...(un dazhi Korporatiivi mani aicina un vinju ballem, kur es eju)...
2) Banka pirms paaris gadiem man atteica krediitu, pamatojot tieshi uz to, ka man nav "normaala" darba...neskatoties, ka nauda Kontaa apgroziijums IR pietiekams
3) ...ee..nav ceriibas uz lValsts penziju (bet ir citi projekti, kur ir padomaats tieshi par naudu, kas naaks, kad buushu penzijaa)..

Nu citreiz uznaak marazms, ka varbuut vajadzeetu kaut kur pastaaviigi iejuugties....bet tas es pashkirstu darba sludinajaumus, padomaaju, ka man buus jaaaiet uz Darba intervijaam, kur jaaizliekas par to, kas neesmu...un nomierinos un palieku, kur esmu.

anis (2018-01-01 16:59)  1 2 Ja darāmais ir tikai apgrūtinošs iztikas avots,tad skumji! Un stabila darba vieta ar nelielu atalgojumu būs apgrūtinoša. Bet labāk nebūs arī līgumsistēmā-arī riski lielāki!
Man pašam visos laikos ir skaitījies darba laiks,bet algots par to ka viss notiek un mani nemana... bet ja notiek-jātiek galā neskatoties kalendārā. Jā,gabaldarbi arī uzrodas,bet tie kā saldais. No tiem iztikt būtu sarežģīti un arī nepatīkami... Ne velti darba ņēmēji piekrīt mazākai,bet stabilākai apmaksai. Manuprāt tā tiek sadalīti ienākumi un riski. Ja esi jauns, bez kādām saistībām un ikdienas darbs šķiet apgrūtinošs-vari iztikt ar gadījuma darbiem un domāt,ka pasaule ir jauka un tevi pažēlos,ja kas...
Sen ir pierādījies,ka grūtībās izdzīvo organizētie(brīvprātīgi vai piespiedu). Pirmie cieš savvaļnieki...

NL_O (2018-01-01 17:15)    3 Šķiet, ka autors vēl nav izgulējis pārdzeršanos.

reka55 (2018-01-01 17:32)  1 3 ......anis, nespried pēc savas dzīves uztveres!...,,izdzīvo organizētie( brīvprātīgi vai piespiedu),,!!!! ,laikam neesi izgulējis svētku sindromu?........katrai sistēmai savi plusi un mīnusi, katrs izvēlas atbilstoši savām vēlmēm un varēšanai......savvaļnieki ir dzīvotspējīgāki par aizgaldā ( kűtī) dzīvojošiem!!!....

Drole (2018-01-01 17:50)    1 Teeminjas autors taalredziigi neatklaaj, kur sasmeelies savu apgalvojumus par 98% absolventu, kuri savu naakotni nespeej iedomaaties bez 9-17

https://www.inc.com/john-rampton/are-freelancers-happier-than-traditional-workers.html

Drole (2018-01-01 18:15)      andriit, shogad ir 2018. gads!!

reka55 (2018-01-01 18:26)  1   .........kādus kalnus tad tēmas autors ir apgāzis( politikā)?......tā tava artava - varbūt darvas muca!!! ....nedzîvo ilūzijās, dilērijā (alkahola), tie kuri var - dara un klusē, pārejie māca citus un raksta bībeles!......priecīgu nākotni

JurisK (2018-01-01 18:39)      Who are these people? They are artists and designers; writers, editors and translators, animators, videographers, and sound professionals; programmers, DBA’s, and Q&A experts; providers of office services and career advice. Arvienvārdsakot - plānā galdiņa urbēji. Latvijā arī vienu brīdi mēģināja optimizēt uzņēmuma darbaspēka nodokļu slogu, slēdzot kontraktus ar strādnieku - mikrouzņēmumu. Arī sava veida frīlanceris. Sistēma nav slikta, tik cik no tiem frīlanceriem būs spējīgi menedžēt savus ienākumus, lai vecumdienās nekļūtu par diedelniekiem? VIDs gan ātri tur savu rociņu uzlika:)

JurisK (2018-01-01 18:47)      https://www.thesun.co.uk/money/3985964/gig-economy-meaning-definition-temporary-labour-market-uber-d
eliveroo/ Palasiet, ko raksta Sun! Viss nav tik rožaini ka mūsu balēliņi un tautumeitas dzied:) Ja kas - arī esmu frilanceris sava ziņā - aģents man darbu meklē, bet vismaz ir kontrakts.

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu