Dziemsmusvētki un dziedātāju un mūzikas mīļotāju tauta

Katru dziesmusvētku nagla un svētku pienesums, kas atjauno svētku jēgu, ir lielās formas jaundarbi, kuros mūzika runā par šodienu, valsti, sabiedrību un cilvēkiem. Tā ir svētku interesantākā daļa un droši vien tieši pēc šīs mūzikas raujas Dziesmusvētku biļešu pircēji.

Tikai nav skaidrs kas cits. Šī gada lielās formas jaundarbus izpildīs Dziesmusvētkos un citos masu pasākumos, bet pēdējo gadu latviešu kamermūzikas jaundarbu pašlaik piedzīvos savus pirmatskaņojumus Latviešu Jaunās mūzikas dienu festivāla koncertos, kas notiek martā un no kuriem pirmie koncerti (ēģeļmūzika un klaviermūzika) jau ir izskanējuši un sekos vēl darbi stīgu kvartetam, flautai, objai un citiem instrumentiem.

Pretēji Dziesmusvētku ažiotāžai, šie koncerti notiek mazās zāles, kas tāpat vēl ir pustukšas un klausītāju vidu droši vien ir vairāk komponistu savienības biedru nekā "vienkāršie" klausītāji. Šie ir gada paši interesantākie koncerti un tomēr - cilvēkiem tik kaut kādu iemeslu dēļ nepatīk. Vai tiešam esam mūzikas mīļotāju tauta? Vai tiešām mūzika ir tik dažāda, ka amatieru koru izpildījums latviešiem šķiet bezgala daudz interesantāka nekā profeionālā kamermūzika?

Un ja uz Dziesmsvētkiem neiet jaundarbu dēļ, tad kādēļ tad? Vai tiešām veco gabalu dēļ? Youtube klīst Andra Nelsona un Birmingemas sinfoniķu interpretētā Mediņa Ārija un kādas tur tik nav atsauksmes par to, ka kāds beidzot ir saklausījis šajā darbā kaut ko jaunu. Bet, skaidrs, ka Dziesmusvētku vecajos darbos neviens pat neuzdrošināsies kaut ko jaunu ieraudzīt. Vai tiešām šīs 25-20-15 gadus vecās sajūtas ir tā nepieciēšams restaurēt? Kāpēc? Dzīve taču iet tālāk? Daudz, daudz interesantāk taču būtu runāt un izjust šodienu un nākotni?

Epifanija (2018-03-04 17:30)  2 2 kamēr mūsu valstī būs ar labklājību tā kā ir, tikmēr varēs uz šī pasākuma biļetēm pelnīties, pārējais viss ir priekš tantiņām, līdzvērtīgs jauniešu rokfestivāliem

Felde (2018-03-04 17:46)    5 Manuprat,ir vertibas,kas iesaknnojas,un bez Raundapa :) aaraa nedabuut..... Ko var musdienot Liigo naktii? Ziemassvetku naktii? Un vai kads uzdrossinatos mainit Limuzinu Janunakts krasaa pret mersi? :)

Liepa53 (2018-03-04 18:11)  1 4 Katrai tautai ir savas tradīcijas. Tās satur kopā paaudzes. Un nevajag neko jaunu izdomāt.

dogville (2018-03-04 18:21)    3 Es un mana ģimene atslēdzam principā šo samāksloti pompozi izmocito simtgadi.Augšgals mudrija un sabojāja visu,ko vareja par skaistu un sagremojamu lidz klausītājam aiznest.

spats (2018-03-04 18:27)  1 1 Ko visi var besīties ar dziesmu svētkiem,vai tiešām cita nau ko darīt..........

EzitisMiglaa (2018-03-04 18:30)    2 Pareizi ierēc - pa tautas naudu rīko un tauta pēcāk vēl biļetes pērk .

raima (2018-03-04 18:38)    4 Dziesmu svētki ir tradīcija.
Pirmie vispārīgie latviešu Dziedāšanas svētki notika 1873.g. Rīgā.
Mana pirmā mūzikas skolotāja bija latviešu vīru koru dziedāšanas svētku Dikļos (1864.g.) dalībnieka meita, kordiriģente, ērģelniece ( studējusi Sanktpēterburgā, pēc tam Londonā ).
Atceros ar kādu sajūsmu viņa stāstīja par tēva atmiņām no Dikļu svētkiem- kopības sajūtu, spēcīgo skanējumu.
Arī par savu kori stāstīja- to, kā zemnieki, gatavojoties svētkiem, ar roku rakstīja dziesmu burtnīcas ( rūpīgi, kaligrāfiski- pati redzēju un apbrīnoju), kā pēc darba gāja uz mēģinājumiem. Viņas koris beidza pastāvēt 50tajos gados- diriģente bija nepareizā, arī dziedātāju bija kļuvis mazāk. Toreiz vispār Skolotājas atmiņas šķita absurdas- tai nomalē bija tikai pensionāri un kādi žūpji (70.to beigas, 80.to sākums).

Uz Dziesmu svētkiem iet izjust kopību, īpašo enerģētiku.

Profesionālā kamermūzika ( "Kamermūzika ir klasiskās mūzikas žanrs, kam raksturīga skaņas kompozīcija, ko veido neliels daudzums mūzikas instrumentu — parasti tāds, ko var satilpināt vienā pils zālē vai istabā. ") skan koncertzālēs utml.

Aukstums (2018-03-04 18:41)    4 dziesmu un deju svētki ir iedibināta tautas (autoraprāt -amatieru, kuri ļoti daudzi, ir ar muzikālo izglītību)sadziedāšanās/sadejošanās no 1873.gada. TAUTAS...kamēr klasisko, džezu, pop, rok... klausās un koncertus apmeklē to žanru cienītāji. Tas pat nav salīdzināms un nav jāsalīdzina ...kas tur ko nesaprast?

DanaL (2018-03-04 18:51)  1 6 Vēl vairāk, - ir nepieciešams restaurēt ne vien 25-gadīgas sajūtas, bet arī 100-gadīgas un vēl vecākas! Pareizāk sakot, tirši Dziesmu un Deju svētki ir tā vieta, kur jāsastopas modernajam un klasikai.
Nespēju iedomātied, ka Dziesmusvētku koncerts varētu izpalikt bez Gaismas pils.
Ļoti nepatīkamas atmiņas par iepriekšējo svētku deju koncertu, kur bija, ja nekļūdos, viena vai divas no vecajām dejām. Visa programma ņirbēja no 2 uzvārdiem - Kaupers un Daņiļēvičs.
Neviens neliedz rīkot modernās mākslas un mūzikas koncertus, bet šajos svētkos jābūt jābūt arī klasiskajam repertuāram.
Bez pagātnes nav nākotnes! (to neizgudroju es).

Tessa (2018-03-04 18:54)  1 6 kads tu esi nugjis, sarakstiit atkal tik garu penteri par pashsaprotamam lietam.
man derdzas doma, ka viss ir komercializets un korumpets, ka par tautu un valsti simtsgade doma vismazak un ka par pashsaprotamu lietu ka bilete, ir jacinas, jaizdod milzu naudas vai japerk (ja šsssausmiigi grib tikt) no spekulantiem. tas viss norada uz to, ka par 150 gadiem viss ta ir mainiijies, ka pat tik lieli pasakumi un klatbutne tajos ieksha ja pamodinas patriotisma dzirkstis, tad uz ljoti iisu laiku.
žel.

anis (2018-03-04 19:00)      Jāpiekrīt,ka tautas svētki! Biļetes ir palīdzība valstij,ne dalībniekiem un nav nekādā sakarā ar to lielo darbu,kas ieguldīts uzturot līmeni. Bet tautā ´´neieietās´´ samākslotība. Vairums pakūtri palikuši-ierakstu mūzika priekšā,... . Nebūtu entuziastu,nebūtu svētku-pārāk dārgi būtu par naudu savākt tādas masas... izdevumi ir neticami-arī "tukšajā laikā" līdzekļi tērējas...
Domāju,ka biļešu pircēji raujas pēc kopības sajūtas-ideāla...

spats (2018-03-04 19:05)    2 Dziesmu svētki ir tradīcija,bet kāpēc sacelt tādu traci ? gandrīz kā pie mums brauktu BĪTLI uzstāties!!!!!!!!!!

leone (2018-03-04 19:06)    7 Man patika joks:
"Mainu 2 biļetes uz Dziesmu svētku noslēguma koncertu pret divistabu dzīvokli Purvciemā". :)

lailux7 (2018-03-04 19:08)  8 4 Vidējais latvietis nespēj noturēt meldiņu.

fargo (2018-03-04 19:33)    1 vnk intereses pēc - kā jūs iztēlojaties šo pasākumu BEZ biļetēm? nu, piemēram, skatītāju ietilpība. sanāks vairāk kā var tikt iekšā, kurš nolems par ieejas priekšrocībām? alfabēta kārtībā? ierašānās kārtībā, t.i. kurš ātrāk paspēja, tas tika?
un par cenu ir līdzīgi. vai biļetei būtu jāmaksā viens eiro? cik es saprotu, tad cenas ir sākot no 10 un līdz 65e. un?
tālāk. par kamermūziku.
tas ir žanrs šauram klausītāju lokam. vienmēr tā ir bijis. NEKAD nav bijis savādāk. un nebūs. dz. un deju svētki ir nacionāls pasākums. jautājums - kas te ir kopīgs? ja tauta nešturmē kamermūzikas koncertus, tas kaut kādā veidā liecinātu par tās ne-muzikalitāti? es ceru, ka nē.
un galu galā, autora jautājums "Un ja uz Dziesmsvētkiem neiet jaundarbu dēļ, tad kādēļ tad? Vai tiešām veco gabalu dēļ?" to arī liecina, manuprāt, vēlmi atrast kopsaucēju starp ķiplokiem un banāniem.
un cita lieta. kad ar ārzemniekiem, kuri pat par latviju dzirdējuši nebija, kuriem nav ne jausmas par tās eksistenci, mēģinu kaut ko izstastīt priekštatam, tad nekas līdz šim nav atstājis tādu iespaidu kā dziesmu svētki. un prezentēt latviju NAV viegli. jo ir ļoti grūti to izcelt ar dajebko pat mazo kaimiņu tautu vidū. dz.sv. ir viena no retajām parādībām.
tas ir kaut kas labs. un pasaulīgās lietās, labs vēl nenozīmē ideāls(sevišķi pēdejos gados, kas attiecas uz dz.sv). bet tas nav iemesls īdēt, čīstēt vai pamīcīties ar dubļainām sandalēm pa to.

AivarsN (2018-03-04 19:35)      Kamermūziku spēj uztvert tikai īpaši mūzikas gardēži. Tā noteikti nav mūzika tautai.Piedevām,nav gadījies dzirdēt neko no jaunā,kas spētu radīt līdzīgas sajūtas,kā klasiķu darbi. Senās mūzikas festivāls Rundāles pilī vienmēr ir ļoti apmeklēts, neskatoties uz arvien augošajām biļešu cenām. Dziesmu svētkiem gan vajadzētu būt visai tautai pieejamam pasākumam. Taču kā jau mūsu valstī tas iegājies, biļetes nopērkamas tikai pie spekulantiem par desmitkārtīgām cenām. Ja nevar šo bardaku nekādi sakārtot,tad visu 100 gades svinībām paredzēto naudu vajadzēja novirzīt Dziesmu svētkiem,lai tauta var svinēt bez maksas. Bet galms mums ir pietiekami labi pelnošs,lai paši varētu apmaksāt savas dzīres ar uguņošanu un visām tām perversajām izklaidēm,ko ieplānojuši rīkot uz tautas rēķina.

Epifanija (2018-03-04 20:19)  2 4 man gan tie dziesmu svētki bijuši nebijuši, vispār nepatīk tādas vietas, kur drūzmējas liels ļaužu pūlis, enerģētiski nespēju atrasties tādā vietā..

coldlands (2018-03-04 20:57)    6 Zviedru druganiem matiņi uz rokām sacelas, kad uzliku viņiem paklausīties video ar latviešu Dziesmu svētkiem.

DanaL (2018-03-04 21:34)  1 2 coldlands, ja tavi drugani būtu redzējuši klātienē vismaz gājienu, viņiem sacetos citā vietā un nozīmē... Un nav vērts viņiem pat stāstīt, ka šī mūsu tradīcija iekļauta pasaules nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, viņiem šāds vārdu salikums tik un tā neko neizteiks...

Labrador (2018-03-05 01:36)  2   Ir daudz aktuaalaakas probleemas - vaajpraatiiga korupcija , tarifu nepamatots kaapums , bet bauru tautai tikai vajag alu un izpriecas.

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu