Kā apturēt vienkāršo ļaužu dzīves līmeņa kritumu attīstītajās valstīs?

Lūk, parasts citāts no parasta raksta Interneta portālos: "Mūsdienās pēc straujākas vai lēnākas, taču nepārtrauktas dzīves apstākļu uzlabošanās Eiropā visā XX gadsimta garumā esam nonākuši punktā, kad sākas lejupslīdoša līkne, – iegādāties savu mājokli kļūst arvien dārgāk, dzīvojamās platības vidējais rādītājs uz vienu personu sarūk pat tik labklājīgā valstī kā Dānija"

Un tā ir patiesība. Rietumu pasaulē pēdējos 10-15 gados vienkāršo ļaužu (zemāko slāņu un vidusšķiras) ienākumi ir stagējuši vai pat krituši, bet pārliecinoši lielākā (>70%) daļa no ekonomikas pieauguma ir aizgājusi sauiņas pašu bagātāko ļaužu rokās. Dāži uzskata, ka pie vainas ir globalizācija, bet citi to apšauba, jo, piem., Ķīnā darbspēka izmaksas ir pieaugušas un tas kā faktors samazinās. Daudzi uzskata, ka pie vainas ir tehnoloģiju attīstība, jo tehnoloģiju gūtie ienākumi piekrīt īpašniekiem, nevis strādājošiem.

Latvijā to vēl nejūt, jo neesam sasnieguši attīstīto valstu līmeni, bet problēma jau tāpēc paliek - kaut kādā brīdī arī Latvijā vienkāršo ļaužu dzīves līmeņa kāpumam būs STOP.

Ko darīt? Kaimiņš var būt likvidēs birokrāiju, bet ienākumu stagāciju neapturēs. Saskaņa varbūt izveidos labas starptautu attiecības, bet stagnāciju neapturēs. ZZS piedāvās stabilitāti, bet stagnāciju neapturēs. JKP apkaros oligarhus, bet "likumīgos" bagātniekus tas neskars. Par, Jaunā Vienotība utt. varbūt kaut ko izdarīs izglītībā vai turpinās ekonomikas liberalizāciju, bet stagānciju tās neapturēs.

Cik ilgi vienkāršie cilvēki Eiropā un ASV cietīsies, kad lielākā ienākumu daļa aiziet bagātniekiem? Var taču tehnoloģiju darbu aplikt ar nodokļiem un tehnoloģiju darba labumus izdalīt visiem. Jā, tas ir zināms sociālisms, bet vai tad tas ir slikti, ja strādā mašīnas, bet nopelnīto sāņem visi. Kāpēc Eiropas Parlamenta vēlētāji nav gatavi šādam sociālismam. Cik ilgi viņi cietīs stagnāciju un lejupslīdi, kaut kad taču tas pieriebsies tik un tā?

dabasbridejs1 (2018-09-23 13:40)  8 10 Cilvim dvēseles caureja... Izsaku patiesu līdzjutību!

neratni_stasti (2018-09-23 13:45)  4 4 Tāda sajūta, ka vēsturi autors nemaz nav mācījies. Tur jau sen viss aprakstīts - gan kā, gan kad, gan kādas sekas. Viss iet uz rinķi un jaunais ir tikai labi aizmirsts vecais [dažiem gan pat ne aizmirsts, bet viņiem vien zināmu iemeslu dēļ skolā savlaicīgi neapgūts].

DanaL (2018-09-23 13:52)  2   Tieši tā, kā tikko pateica n_s, - pasaule virzās pa spirāli. Pēc kāpuma nāk kritums, jo cilvēki no labas dzīves sāk atslābt. Savukārt, kad viss jai ir galīgā tintē un bedrē, cilvēki saņemas un sākas virzība augšup.
Un varat cīnīties ar šim vējdzirnavām līdz krišanai, šos te kāpuma un krituma peruodus ir ļoti grūti ietekmēt.

Jauks_vakars (2018-09-23 13:54)  1 6 Tas var notikt tikai tad, ja tiek pilnīgā mainīta pašreiz pastāvošā pasaules kārtība. Milzīga revolūcija. Bet nespēju iztēloties, ka tas varētu reāli notikt, jo daļa cilvēku ir notrulināti un nozombēti un kļuvuši par biorobotiem.

Simbioze69 (2018-09-23 13:55)  2   Nerātnā perfekti pateica!
No savas puses iesaku paskatīties uz Indijas 5000 gadu vēsturi, vēl arvien dzīvo kastu sistēmu...Un tad autoram nāks apgaismība par normālo sadalījumu - 80% vidējie, 10% nespējīgie, 10% VIP.. Voila, viss top skaidrs!

neko (2018-09-23 14:08)    3 Visas sistēmas ar tevis piedāvāto pārdales mehānismu ir sabrukušas pierādot ka tas ir dzīvot nespējīgs strupceļš. Kāda būtu motivācija vēlreiz lēkt uz tiem pašiem grābekļiem?

neratni_stasti (2018-09-23 14:13)  1 1 Autor, Tu pats esi pārpratis manu atbildi. Tā kā reiz ir vismaz par 4000 gadu vēstures posmu, tā rupji ņemot.

fargo (2018-09-23 14:46)    9 pirmais.
stagnācijas iemesls ir arvien pieaugušie ierobežojumi brīvajam tirgum, plus pārmērīgie nodokļi. abi faktori ir centrālie ekonomiskās izaugsmes bremzēšanā. un tā ir mākslīga un nāk no sociālistiem un pārējiem kreisajiem.
otrais.
lauvastiesa no rietumu vidusslāņa iedzīvotāju nodokļos iekasētajiem ienākumiem aiziet kreisās ideoloģijas sapņu piļu uzturēšanai. jo kādā vietā vairāk cīnās ar nabadzību, jo nabadzība pieaug, jo "cīņa ar nabadzību" marksistu izpratnē nav nekas cits kā pārdale - atņem vienam(bet nekad ne sev) un atdod savam vēlētājam. un notiek punkst nr.1(sk. augstāk)
trešais.
viens no galvenajiem sociālajiem faktoriem stagnacijai ir masu migrācija un uzburbusī pabalstu sistēma. piemēram, francijā, divas trešdaļas cilvēku saņem kaut kādus pabalstus. aptuveni 20(!) miljoni cilvēki saņem vairums savu ienākumu pabalstos. vācijas izdevumi migrantu uzturēšānai ir mērāmi triljonā. tādi izdevumi ir vienkārši iznīcinoši. nemaz nerunajot par sociālo spriedzi un sistemātisku pilsoņu pamatbrīvību ierobežošanu no valsts puses, lai šis haoss nepāraugtu atklātos pamatiedzīvotāju nemieros.
ko darīt?
likvidēt sociālismu. kamēr cilvēki tic māņiem, ka kolektivizatori un ekspropriatori ir viņu labklajības cerība, nevis ienaidnieks, šādi cilvēki, ja vien ir elektorāta vairums, ir nolemti tikai uz regresu. bet līdz ar to uz to ir nolemti arī atlikušie. sociālisms ir sabiedrības morāles inde. kā ļaundabīgs audzējs, šī ideoloģija cilvēkus nemotivē kļūt par vidusšķiru(sevi pilnībā nodrošinošiem, no birokrātijas neatkarīgiem pilsoņiem), bet nolemj necaursitamai bezizejai.
vēsture bez kompromisiem rāda un rāda pie kā šī ļauna ideoloģija noved. bet tās meli ir tik pievilcīgi, ka arvien jauni cilvēki tajā iesprūst.

Edgars37 (2018-09-23 15:21)      AndriZ;), apaksskirai un vidusskirai maksa tiesi tik, lai butu normals apgrozijums un nepustos paterina burbuli, nakadu tragediju un stagnaciju es te nesaskatu.

AivarsN (2018-09-23 15:36)  4 3 Kapitālisms vēl nekad nav varējis ilgstoši pastāvēt bez kara. Tad tiek nogalināti liekie cilvēki,iznīcinātas materiālās vērtības. Lai to visu atjaunotu,ir jāiegulda daudz darba,par kuru visi saņem atalgojumu. Šobrīd visās ražošanas nozarēs ir pārprodukcija. Tiek nemitīgi izgudrotas visneiedomājamākās lietas,kuras ar labu reklāmu iesmērēt pircējam. Jau pazīstamās preces tiek lieki sarežģītas,lai varētu dārgāk pārdot,bet to kalpošanas laiks samazināts līdz minimumam,lai ātrāk vajadzētu pirkt atkal jaunu. Sociālisms būtu ideālais variants,bet tikai garīgi augsti attīstītai sabiedrībai,ar augstu morāli un bez parazītiem.Ļoti iespējams,ka pa tādu ceļu gāja iepriekšējās civilizācijas. Diez vai kādreiz pasaules vēsturē cilvēce ir bijusi tik degradējusies kā šobrīd. Godīgi strādāt tagad skaitās pazemojoši,bet krāpšana,augļošana un visa veida parazītisms tagad ir cienījamākās nodarbošanās. Tā ilgi dzīvot nevarēs. Tas ir strupceļš. Par laimi,šai sistēmai jau ieslēdzies pašiznīcināšanās mehānisms. Nav vairs ilgi jāgaida līdz labākiem laikiem. Vēl tikai pāris gadi un tad jau sāksies pozitīvas pārmaiņas. Pagaidām labāk nekādās aktivitātēs neiesaistīties. Lai sliktie zēni paši viens otru noslaktē,jo viņiem tas labāk padodas.

rabinovics (2018-09-23 15:47)      ko dariit cilvekam, stradaat, paaugstinaat savu kvalifikaciju, maciities citu amatu vai profesiju utt neviens unkulis labklaajibu uz paplaates neatnesiis

ketija64 (2018-09-23 16:46)  2 4 LV līdz attīstītas valsts līmenim vismaz 100 gadi jāgaida :)

jurks (2018-09-23 16:47)    1 Ieinteresējot viņus par prātā spēju attīstīšanu! Cilvēks labprāt pieņemam palīdzību, kad runā iet par lēmumu pieņemšanu un smadzeņu darbināšanu- lai domā zirgs, tam liela galva! Bet ekonomiskā attīstība nav nesatricināms visuma pamatlikums, bet taisni pretēji- divi solīši uz priekšu un viens atpakaļ! Un vēl- šādā piekopjot šādu attīstības scenāriju, drīz vien, piedzīvosim civilizācijas norietu!

Ilita (2018-09-23 17:33)    2 Es varbūt ne tieši par tēmu, bet tīri filozofiski raugoties- par kādiem labākiem laikiem sapņojat?
Piemēram, AivarsN.
Labākais laiks ikviena cilvēka dzīvē ir tieši šis brīdis, tagadne, varbūt dažiem šķiet, ka pagātne- bet tā vairs neeksistē, tātad lieki ir par to sapņot.
Nākotne ir pilnīgi neparedzama- to var teikt par jebkuru dzīves sfēru!

Jurijs55 (2018-09-23 17:54)    4 Pēc PSRS sabrukuma vajādzēja strādāt tik citīgi kā, piemēram, vācieši strādājuši pēc Trēša reiha sabrukuma. To savu līmeni viņi savām rokām pelnījuši.

Jurijs55 (2018-09-23 17:56)      Nav ko raizēties par viņu līmeņa kritumu.

AivarsN (2018-09-23 18:21)  3 2 Ja katrs domās tikai par sevi un šodienu,tad no purva ārā netiksim. Valsts jau tā pati ģimene vien ir,tikai lielāka. Ja ģimenē viens par otru rūpējas,visiem ir labi. Taču,ja ģimenes galva notriec visu naudu ar draugiem savām izklaidēm,iztirgo ģimenes īpašumu,lai pats sev iegādātos ekskluzīvas lietas,tad ļoti loģiski,ka bērni būs trūkumā. Tieši tāda šobrīd izskatās mūsu lielā ģimene Latvija. Katrs velk tikai sev,nedomājot ne par citiem,ne rītdienu. Vai tiešām domājat,ka tā bijis vienmēr? Protams,skolās jau to cenšas ieborēt,ka mēs tagad dzīvojam vislabākajā iekārtā un nekas labāks nav iespējams.Tikai artefakti,fotogrāfijas un pat pirmās kino hronikas liecina par pavisam citu vēsturi. Mēs visi varam dzīvot daudz labāk un arī dzīvosim. Okupanti vairs ilgi pie varas nenoturēsies.

EsparTevi (2018-09-23 18:47)      Apturet var ja cilvece vienojas kopiga merkji tas laba! :) bet tikpat labi viss jau sen izrezisets kaukur araa tapec var vienigi ieintereseti baudit filmu :)

Ilita (2018-09-23 18:49)  1 3 Aivar N, es nejūtos kā purvā un mani pieaugušie bērni arī nejūtas kā purvā.
Es varu vienīgi cerēt, ka arī turpmāk viņi un viņu bērni varēs dzīvot tik labi kā mēs šodien!

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Twitter Draugiem Facebook uz e-pastu
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu