Kāpēc tāda neziņa par vēlēšanām, ja cilvēki balso pēc vērtībām?

Man liekas, ka katram cilvēkam ir sava partija, tāpat kā katrs cilvēks lasa noteiktu presi (The Washington Post vs The New York Times, Telegraph vs Guardian), katrs cilvēks pieder noteiktai Baznīcai un draudzei, katram cilvēkam ir savs paziņu loks, savs interešu loks, savas vērtības, normas, pasaules uzskats. Katram cilvēkam ir vajadzība piederēt kādai domubiedru grupai, apzināties savu vietu sabiedrībā un tāpēc katrs cilvēks atrod savu partiju. Protams, partijas mainās, cilvēks mainās un mainās arī cilvēka-partijas attiecības, taču kopumā katram jau ilgi, ilgi pirms vēlēšanām ir jābūt skaidram, caur kādu partiju šis cilvēks virza savas intereses un vērtības un par kādu partiju viņš/viņa balsos vēlēšanās.

Un ar vērtībā es domāju ne tikai kultūras vērtības, bet arī ļoti būtiskas ekonomiskās uzvedības vērtības. Kam es ticu?

A. Es varu ticēt zvēra rīcībai savas bagātības iegūšanai, mani varbūt var uztraukt vai tas ir likumīgi/nelikumīgi, bet man noteikti ir vienalga vai tas ir taisnīgi/netaisnīgi un vai no tā kādš cieš (muļķis) vai arī no tā daba cieš; man var būt vienalga, ko dara mans bizness, ka tikai nauda nāk;

B. Vai arī es varu ticēt un ilgoties, ka cilvēki sadodas rokās, lai viens otram palīdzētu sevi realizēt, radīt patiesas vērtības, mazināt citu cilvēku ciešanas un saglabāt dabas daudzveidību un mazināt dzīvnieku ciešanas.

Arī tā ir izšķiršanās un arī tā nosaka piederību pie vienas vai otras partijas.

Bet ja partijām ir tik būtiska loma mūsu dzīvē un identitātē, tad kā izskaidrot cilvēku neziņu vai apātīju vēlēšanās Latvijā?

Bazhix (2018-10-02 20:51)  6 9 3x rakstīju atbildi, tikai rupjības sanāca. Bļa, kā tas nākas, ka par politiku grib spriest aprobežoti idioti, kam pat elementārā matemātika (13 partijas, divu veidu piederība) ir sveša.

Letija (2018-10-02 20:54)    2 Es par- saglabāt dabas daudzveidību un mazināt dzīvnieku ciešanas (c).
Saki, andrisz, kurai partijai varētu būt būtiska loma šajā jautājumā?

neko (2018-10-02 21:02)    4 Acīm redzot ir gana daudzi kuru identitātē partijai nav nekāds nozīmes. Viņi to ir atraduši citur. Viņiem tā ir un jaunus identitātes formas viņi nemeklē.

nazis (2018-10-02 21:02)  1 7 Es ieteiktu palasīt arī Latvijas avīzes, tad varbūt nāktu apskaidrība, ka šeit nav izvēle starp republikāņiem un demokrātiem, leiboristiem un konservatīvajiem utt. Mums ir 16 interešu grupas un nav nevienas partijas. Par to ir tā sāpe.

neko (2018-10-02 21:05)  3   nazis: ar ko tad interešu grupa atšķiras no partijas? Vari nosaukt vienalga kurā pasaules valstī kādu partiju kas nav interešu grupa?

nazis (2018-10-02 21:23)  1 6 neko 21:05
Partijai ir ideoloģija vispirms, pēc tam tikai cilvēki, kas to pārstāv, skaidra vērtību sistēma, un tā nemainās uz katrām vēlēšanām, un prognozējama politika.
Interešu grupām tas viss ir otrādi - vispirms cilvēki ar savām interesēm, kam tiek pakārtota vērtību sistēma, un attiecīgi veidota politika.
Vienīgā partija, kurai ir partijas pazīmes, ir Zaļā partija, ja vien tā būtu kuplāk pārstāvēta - patreiz tāds vides aizsardzības klubs.

VecmeitaARrunci (2018-10-02 21:23)    3 Es te neiedzilinaasos globaalaas probleemaas,no preses vajadzeeja piemineet veel The Independent,Dienu un Tukuma zinas.
Es jau esmu nobalsojusi un principaa nav par ko balsot..tas ir-no visaam partijaam var izlasiit konkreetas personaalijas un nokomplekteet loti labu valdiibu un superpartiju.
taalaak-taas partijas var apvienot un beigaas sanaaktu kaadas ,nevis padsmiti,kaa tagad.vispaar paslaik taadi izstraadaajumi vien ir.Aizpildat sito,interesanti Partiju šķirotava / Vēlēšanas 2018 / LSM.LV
https://www.lsm.lv/v

Chris1986 (2018-10-02 21:48)  1 8 Kāpēc tu domā, ka cilvēki nezina, par ko balsot? Tas, ka aptaujās uzrādās, ka vēl 30 vai cik tur procenti nav vēl izlēmuši, par ko balsot, patiesībā nozīmē tikai to, ka šie cilvēki ir izlēmuši, tikai negrib teikt (par Saskaņu un Kaimiņu), lai vnk mīļā miera labad nekasītos lieku reizi ar līdzpilsoņiem

valmierietis333 (2018-10-02 22:05)  2 2 Vēl tikai aizmirsi pieminēt ,ka katram cilvēkam vajag savu gultu un spilvenu , savu krūzīti un dakšiņu!

eksim_braalis (2018-10-02 22:22)    5 Es ne tikai ticu, es zinu, ka "Progresīvie" LR parlamentā neiekļūs.

AivarsN (2018-10-02 22:24)  1 7 Vai tautai ir būtisks kolonijas pārvaldes sastāvs? Tāpat viņi tautas intereses nepārstāvēs un nemaz nevar atļauties to darīt. Ja Latvija būtu neatkarīga valsts,tad to pārvaldītu tautas izvirzīts un ievēlēts vadītājs,kurš ar savu komandu strādātu tikai un vienīgi visu labklājības vārdā. Kamēr mums jāizvēlas mafijas klanus pārstāvošas marionetes,kuri strādās tikai vietējās un globālās mafijas interesēs,veicinot labākā darbaspēka aizplūšanu,resursu izzagšanu un genocīdu pret tautu,tikmēr vēlēšanām ir tikai formāla nozīme mafijas darbības legalizēšanā.

borzomi (2018-10-02 22:37)      16 saraksti...nav jau daudz...katram savs padeves vads,pie kura spirināties tik tāl,lai kāds ņemtu vērā un iežēlinātos.
Nu tad,davai,tauta..mēs te...700 regulārie..iebalsojam!Sevis pēc,jo tas,par ko iežēlosimies,neko nemanīs!:)))

1180000_ (2018-10-02 23:08)    2 Cenšos neielikt sevi kaut kādos rāmjos, īpaši attiecībā uz "partijām".

Jā, "partijām" pēdiņās, jo, kā jau minēja Nazis, Latvijā nav partiju, bet ir savtīgu interešu grupējumi.

inito4ka (2018-10-02 23:49)    4 ..balsot par progresīvajiem,nozīmē noliet balsi. Izredžu nav. Par Kaimiņu....bija doma,paskatīties klauninādi,bet uzzināju,ka,,pēcpusē,,šim šlesers !!! kārē pārgāja /.Atlikušas dažas dienas.... nu ne z i n u...

Muunlaita (2018-10-03 00:36)      ´´Kāpēc tāda neziņa par vēlēšanām, ja cilvēki balso pēc vērtībām? Kā izskaidrot cilvēku neziņu vai apātīju vēlēšanās Latvijā?´´

Pēc vērtībām mēģina balsot, bet kā jau teici, cilvēki mainās...un arī to cilvēku, kas sarakstos un vērtības mainās.... līdz ar laiku, iespējām, utt. Un tas rada neziņu - vai šoreiz būs labāk?

AivarsN (2018-10-03 00:55)  2 3 Progresīvā partija varētu būt viena no labākajām izvēlēm,jau tāpēc vien,ka oligarhi to neatbalsta un ne bez iemesla. Tikai ļautiņi tik ļoti baidās iztērēt veltīgi savu dārgo balsi,ka labāk atdos to kādai ienīstai,bet ar spēcīgu aizmuguri nodrošinātai partijai,kura noteikti pārvarēs 5%barjeru. Un vēl pasakiet,ka vēlētāju balsis netiek pirktas. Jo vairāk naudas tiek iztērēts partijas reklāmām,jo vairāk balsu savāks. Demokrātiskā valstī visām kandidējošajām partijām vajadzētu nodrošināt vienlīdzīgas iespējas iepazīstināt vēlētājus ar savām programmām,nevis kā tagad,televīzijā tiek aicinātas tikai mafijas partijas,pārējās apsaukājot par sīkpartijām. Cik tad būs tādu vēlētāju,kuriem pietiks pacietības pašiem rakties cauri visu partiju programmām un tās vēl rūpīgi analizēt? Daudzi,sevišķi jau pensionāri,informāciju saņem tikai no televīzijas. Tāpēc viņi ir informēti tikai par pie varas esošajām partijām un pat nenojauš par citu,piemērotāku politisko spēku esamību.

Ezjule (2018-10-03 01:20)  2 8 Mani studenti balsos par jauno konservatīvo. Mēs pievienosimies.

Chris1986 (2018-10-03 01:37)    3 Pieņemu, ka Progresīvā partija varētu būt liberāla partija - tad automātā kā visām liberālām partijām - bēgļu vilkšana iekšā, genderisms, feminisms, varavīksņaino gājieni, viendzimuma laulības utml - vai jums to vajag? Tas pats ar visām Vienotības atlūzām - arī liberālās partijas un visām mums nepieņemām sekām

Letija (2018-10-03 01:52)  1 2 Aivar N, pilnīgi pareizi dara tie, kas savu balsi neatdod sīkpartijām!
(Un vēl arī neatdod Saskaņai, un vispār- nesēž mājās, bet aiziet nobalsot!)

P.S. Vārds -politika-ietver sevī kompromisa mākslu, spēju par kaut ko vienoties, nevis veidot simtiem sīkpartiju, nekur tālāk ar savām idejām netiekot.

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Twitter Draugiem Facebook uz e-pastu
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu