Divvalodība latvijā

Divvalodība latvijā - jautājumi un diskusijas

Ko tie krievi spiež mūs runāt krieviski? (59)
Ltv7 žurnālists Ignatjevs no raidījuma "točki nad i" gribējis piespiest nacionālā apvienības pārstāvi viņa raidījumā runāt krieviski. Un kad NA pārstāvis atteicies runāt krieviski, tad liedzis viņam dalību raidījumā. Kāpēc pa LTV1...
ir valsts valoda, ir likumdošana. Tās ietvaros arī jādarbojas. Krievi protams gribēs runēt krieviski, jo tas ir vieglāk, plus daudzi nav atmetuši cerību, ka varētu atgriezties "Vecie, labie" laiki. Statistika rāda, ka šobrīd Latvijā krievi ir apmēram 26% un izteikta tendence ir samazinājuma virzienā.Tāpēc arī SC ir tā uzvilcies, jo jūt, ka iespējas tikt pie varas ar katru vēlēšanu ciklu sarūk. ne jau aiz laba prāta šogad Ušaks tik daudz latviešus sarakstam pa priekšu bīda. Runājot par konkrēto gadījumu, ja viss rakstītais atbilst patiesībai, tad žurnālists sarīkoja prastu provokāciju un rīkojās neprofesionāli. Manuprāt, konkrētais strīds ir par kaut ko pavisam citu - par naudas taupīšanu LTV. Tas ir valsts uzstādījums, ka Latvijas televīzijā ir jābūt raidījumiem arī krievu valodā. Būtu normāli, ja, nākot uz raidījumu, latviešu ļaudis runātu latviski, un tālāk TV sagādātu tulkojumu. Taču tas dārgi izmaksā. Lai taupītu finanses, LTV spiež ļaudis uzreiz ekrānā runāt krieviski. NA sacēla šumu un tagad Delfos par vainīgu tiek pataisīts bez maz vai žurnālists, lai gan visam kāja aug no naudas taupīšanas LTV, par ko ir atbildīga televīzijas vadība un visi tālākie uzraugi virs tās, kā arī pati NA iekš Saeimas, kas dala naudu no budžeta uzturamajām iestādēm. Un ļoti slikti, ka latviešu jaunieši nerunā krievu valodā! Es lielāku problēmu saskatu kārkluangļu būšanā - paskataties, kas notiek publiskajā telpā - ūžas! Viena angļu valoda - nosaukumos, uzrakstos, terminos! "Un ļoti slikti, ka latviešu jaunieši nerunā krievu valodā!"

un kāpēc tā?

es atkal domāju, ka tas ir normāli. nevis labi vai slikti. un šie jaunieši turpmākā dzīvē ir vienkārši imūni pret divvalodību. ja rīt visi! latvieši kļūtu krieviski nerunājoši, divvalodība publiskā telpā izzustu aptuveni gada laikā.

par anglicismiem. katrā laikmetā un reģionā ir savas starptautiskās saziņas valoda. kādreiz rietumos tā bija sengrieķu, tad latīņu, tad franču, tagad angļu. mūsu reģions pieder rietumiem, dabiski tas pārņem savas kultūras izmantoto starptautiskās saziņas valodu.

es mazliet mācu krievu valodu bērnam. bet apzināti maz, lai viņa nekļūtu par kārtējo divvalodnieku, bet tomēr saprastu, par ko ir runa. toties angliski 8 gadīgs bērns runā angliski mierīgi un lasa tekošāk kā latviski. pasaule ir vaļā. valdoas barjeras informācijai nav. un tas ir labi, tādai valodu proporcijai vajadzētu būt, man liekas.

bet ja kaut kādu iemeslu dēļ vajadzētu, valodu var iemācīties 3-4 mēnešos.
Nemācīties lielas valodas ir vienkārši tupi. Bet aprobežotība ir mūsu valsts un, nav ko slēpt, arī tautas politika. Angļu valoda ir biznesa valoda, un tā ir jāmāk, ja gribi kaut ko vairāk darīt, nekā māla pīlītes un koka karotes gadatirgos tirgot. Taču, globāli ņemot, Rietumeiropai latvieši ir vajadzīgi ne vairāk, kā čakls un lēts darbaspēks, neviens tur mūsu "Nokias" negaida. Krievija, patīk tas kādam vai nē, ir liela valsts ar lielu ekonomiku. Un, tai vietā, lai saprātīgi un racionāli izmantotu savu ģeogrāfisko pzīciju, kā tiltu starp austrumiem un rietumiem, mēs ar milzu iedvesmu šo tiltu graujam nost, aizokeāna onkuļiem par prieku. Bet Krievija sadarbību ar Eiropu attīstīs, neatkarīgi, ko tas sīkais šunelis pie Baltijas jūras kvankšķ, kamēr mēs sēdēsim pie sausas naftas trubas, tukšiem dzelzceļiem un aizklapētām bankām.
Un nafig kādam mācīties latviešu valodu, ja tā ir izmirstoša valoda? Kādas priekšrocības golbālā mērogā šīs valodas zināšanas dod? Nekādas! Ekonomika neattīstās, cilvēki brauc prom, emigrantu bērni latviski vairs runā tikai mājās, vecākiem un omītei par prieku. Vēl divas paaudzes, un no Latvijas tikai kultūrvēsturiskais mantojums būs atlicis (ja kādu tas interesēs)...
··· Divvalodība latvijā: Ko tie krievi spiež mūs runāt... lasīt visu diskusiju (59 atbildes) –»
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Twitter Draugiem Facebook uz e-pastu
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu