Cik procentus?

Cik procentus no padomju laikos kolhozos sarožotā piena, gaļas, graudiem, kartupeļiem saražo šodien Latvijā? Kādus 10%? Kur var iegūt šādus datus vai tas ir valsts noslēpums? Un cik rūpniecībā? 5%? Cik procenti cilvēku, kas kādreiz apdzīvoja laukus, tur vēl dzīvo? Un kur palika? Kādreiz laucinieki devās uz pilsētas rūpnīcām, bet tagad to vairs nav. Kur viņi palika? Nomira? Un kur bērni? Anglijā?
Kādi tad galu galā ir ieguvumi no kapitālisma Latvijā?

Samila      Centrālā statistikas pārvalde, Lāčplēša 1...

DanaL    3 Dati varētu būt atrodami CSB vai CSP (centrālais statistikas birojs vai pārvalde, nezinu kā tur tagad īsti). Bet vai tev to vajag? Saražoja daudz, baroja vai pusi PSRS + Kuba + Mongolija, pašiem palika vai nu piga vai izbrāķētā produkcija, un tā pati uz taloniem. Ja tagad tie tirgi būtu pieejami, Latvija zeltu un plauktu, un varētu ražot arī vairāk par tiem 10%.

JurisK  1 10 Padomju laikos, apm. ap 1975.-1980. gadiem, saražoja mazāk piena, nekā pirms kara, arī govju bija mazāk, nekā pirms kara. Tāpat arī cūku, nerunājot par aitām - to gandrīz vispār nebija. Lielākā padomju cilvēku daļa to, protams, nezināja. Jo avīzēs rakstīja tik par slaucējām - pirmrindniecēm un mehanizātoriem-stahanoviešiem. Toreiz bija jāpilda plāns, tagad Latvija var saražot tik, cik var pārdot bez problēmām. Varētu pārdot vairāk - vairāk arī saražotu. Kā tas ir ar graudiem, konkrēti - kviešiem. Tik daudz, cik tagad ievāc graudus, padomju laikos nekad neievāca. Un jāņem vērā, ka tagad pietiek ar pāris profesionāļiem, lai paveiktu to pašu, ko kolhozu laikos paveica pāris mehanizātoru brigādes.

bitite27  1 2 Kāda te vairs ražošana-vieni banānu mizu mazgātāji!

fokapirmais    2 Juris K stāsta patiesību. Jo sevišķi pēdējos trīs teikumos.

Almerija    1 Nevajaga pat apmeklēt pašam biroju, mājas lapa csb.gov.lv, skaties pa nozarēm un arī par iedzīvotājiem atradīsi, cik kur dzīvo, cik šķīrušies, cik precējušies, uzzināsi, kuros novados vairāk potenciālo šķirto meiteņu:)))

neko  2 3 nekas netiek slēpts, centrālās statistikas pārvaldes dati ir ir pieejami visiem:
http://data.csb.gov.lv/pxweb/lv/lauks/lauks__ikgad__01Lauks_visp/LI0110.px

JurisK vienkārši zin par ko runā atšķirībā no tevis.

Jason  2 2 Tos % nevar tik vienkārši salīdzināt. Tad jau varētu pajautāt - un cik % no padomju laikā saražotās rūpniecības precēm bija kvalitatīvas? Un kāda jēga bija no visiem tiem VEF radioaparātiem, kas puva noliktavās un kurus nevienam nevajadzēja?

orhidea  1 3 Gan jau lauku konsultanti zin datus par saražoto produkciju..bet vispār laukos izskatās bēdīgi...cilvēki izbraukuši ,dzīvokļi stāv tukši. (: Tomēr nav ko raudāt ..paši 90 gados bļāva ..kaut pastalās ,bet brīvi...:)

kokote  2 1 http://www.csb.gov.lv/statistikas-temas/lauksaimnieciba-galvenie-raditaji-30325.html
Ja dikti interesē (vajag), padomju laikus atradīsi bibliotēkā.
Aizdomas, ka jautājums uzdots tikai, lai pajautātu, lai būtu kas cits nevis attiecības (meitene ar zirgasti un tantītes) vai seriāli.
Neredzu jēgu šitādu "vēdera kasītāju" spriedelējumiem, neredzu atšķirību no padlaiku "virtuves sarunām", kaut laiks reāli ir mainījies un ir iespējas mainīt, ja esi pilsoniski aktīvs- tb reāli ko izdomā, iesaki, raksti, "baksti" (domāju atbildīgām amatpersonām izsaki savu argumentētu viedokli un ierosinājumus).
Cik daudz no visiem "īdētājiem" reāli izmanto demokrātijas dotās pilsoniskās iespējas?

boony  2 4 Kāda šķirba, ko kadreiz ražoja un ko tagad? Kādreiz manā pilsēta bija tikai viens kiosks, kur pārdeva saldējumu - un tikai kādas 3 šķirnes un tikai uz pusdienu un tikai pēc garas rindas izstāvēšanas. Un kas bija pāris veikalos? Piens, kefīrs, krējums. Un arī pēc garas rindas izstāvēšanas.
Bet, kā ir šodien - tik daudz piena produktu, saldējumi, rindu praktiski nav.
Tad, kur labāk ir dzīvot - formējumā, kur it kā ražoja daudz, bet veikalos nekā nebija, vai šodien, kad ražo pietiekoši, bet veikalos ir pārpilns?

boony  1 4 Un padomjlaiku statistikai ticēt nevar ne par kapeiku. Pats vēl paguvu nedaudz pastrādāt kolchozā un labi zinu, ka savus sasniegumus tas krietni piepušķoja.

Drole    3 Jebkursh datus var ieguut: data.csb.gov.lv

LaskovijMerzavec    4 Vai ir buutuska starpiiba - kas eed melnos ikrus - partijas loceklji vai oligarhi???

Paarejiem taapat jastaav rindaa peec desas:)

usinjsh  1 1 Ja jau tā spriest, tad cik zirgspēku vidēji bija teiksim 3.0l benzīna dzinējam 1985.g un cik kaut vai 2010g. dzinējam ar tādu pašu kubatūru. Nevar salīdzināt tos laikus ar šiem. Jā, tiesa kas tiesa. Toreiz nebija modificētu graudu, nevarēja ievākt tik pat graudus kā tagad. Arī lopus un putnus toreiz nebaroja ar hormoniem utt.
Es saprotu ka šis stāsts nav par to. Bet tomēr. Vai tagad skolas grāmatās māca ka pie sociālisma reizi nedēļā gaļu cilvēki ēda? Es personiski katru dienu ēdu nepiepumpētu gaļu ar visādiem sūdiem. Jā, it kā veikalā nebija, bet visi ēda. Un tad vēl tās muļķības par taloniem. Jā bija mazs laiciņš pie soc. sabrukuma, bet ne jau pārtikai.
Ar šo negribu teikt ka sociālisms tas ir kruta, bet tas bija savādāk. Visiem bija darbs un strādāt vajadzēja vismaz 5X mazāk:)) Kas gribēja nopelnīt tajos laikos, tas arī nopelnīja, kas negribēja, tas arī nepelnīja.

neko      ..nu ja tā padomā ir tak palikušas vēl valstis kur valda sociālisma; kaut vai Kuba.. negribi vienkārši emigrēt uz Kubu un justies labi sociālismā?:)

usinjsh      Neko, ja gadījumā nezini, tad Kubā nerunā latviski. Un kāpēc gan man latvietim būtu jāpamet sava zeme? Bet ja izlasīsi uzmanīgāk rakstīto, tad rakstīju ka tad bija vnk savādāk. Gan tajos laikos bija savi labumi, gan šajos savi. Toreiz vismaz varēja nopirkt tikai vienu doktora desu kas garšoja pēc doktora desas:)) Bet jums jau jaunajiem tādu vairs neizgaršot:)) Un nez vai organisms ko vairs ņems pretī ja sastāvā nebūs garšas pastiprinātājs.
Starp citu arī Ķīnā un Baltkruievijā ir sociālisms.

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu