ASV iekārta

Sekretārs ir ministrs, komiteja - ministrija, departaments - tas pats, kas pie mums. ASV kabinets sastāv no departamentu vadītājiem un arī var būt, kāds no malas uzaicināts. Pareizi saprotu? Sekretāri (ministri) nav pie svarīgu lēmumu pieņemšanas?

Arkls      Kā sakārtoj, tur a´ no ēdīs. 2025-04-05 04:05

fargo      Amerikas Savienoto Valstu (ASV) augstākā valdības struktūra ir balstīta uz federālo sistēmu, kas sadalīta trīs galvenajās varas nozarēs, kā noteikts ASV Konstitūcijā. Šeit ir pārskats latviešu valodā:
Likumdošanas vara: Tā ir atbildīga par likumu izstrādi. To veido ASV Kongress, kas sastāv no divām palātām – Pārstāvju palātas un Senāta. Pārstāvju palātā ir 435 locekļi, kuri tiek sadalīti atbilstoši iedzīvotāju skaitam, bet Senātā ir 100 locekļi (2 no katras štata). Kongress sanāk Kapitolijā, Vašingtonā.

Izpildu vara: Tā nodrošina likumu izpildi. To vada Prezidents, kurš ir gan valsts vadītājs, gan valdības vadītājs, kā arī bruņoto spēku virspavēlnieks. Prezidentu atbalsta Viceprezidents, Ministru kabinets (federālo departamentu vadītāji, piemēram, aizsardzības, ārlietu u.c.) un dažādas aģentūras. Prezidents dzīvo un strādā Baltajā namā.

Tiesu vara: Tā interpretē likumus. Augstākā instance ir Augstākā tiesa, kurā pašlaik ir 9 tiesneši, kurus Prezidents ieceļ uz mūžu (ar Senāta apstiprinājumu). Tiesu sistēmā ietilpst arī zemākas federālās tiesas, piemēram, apgabaltiesas un apelācijas tiesas.

ASV sistēma balstās uz varas dalīšanas un līdzsvara principu, kas nozīmē, ka katra nozare var ierobežot pārējās, lai neviena neiegūtu pārāk lielu kontroli. Turklāt federālā struktūra sadala varu starp centrālo valdību un 50 štatiem, katram no kuriem ir sava konstitūcija, gubernators, likumdevējs un tiesu sistēma.

kas attiecas uz "secretary(of state; defence utt)", tad tie ir tieši pakļauti prezidentam. kabineta sanāksmēs tiek izskaidroti mērķi un stratēģiskā un taktiskā mērķu sasniegšana tiek apspriestas.
2025-04-05 08:47

Chris1986      Pašlaik ASV ir tādi pati autoritāra iekārta, kā Krievijā. Nu, prakstiski neierobežota viena cilvēka vara, kā viduslaiku karaļiem. Tas ir viss, kas pašlaik ir jāzin par ASV pārvaldi 2025-04-05 11:50

lailux7      "Secretary of State" ir ārlietu ministrs, "State Department" ir Ārlietu ministrija. Tā arī tulko, jo būs sajukums, ja parādīsies "valsts sekretārs" un "valsts departaments". Visu ministriju vadītāji vada savus "departamentus" un ir Kabineta locekļi - pielīdzināmi citu zemju ministriem. Viņi paši nelieto "ministra" un "ministrijas" vārdu. 2025-04-05 15:14

Labrador      ASV prezidents Donalds Tramps ir Vjetnamas kara veterāns. Tātad ir pieredzējis to, ko vairums nenojauš.Viņa labā roka J.D. Venss bijis Jūras kājnieks. US Marine Corps tiek pieņemti tikai cilvēki ar viscelakajam un cildenakajam īpašībām. Piemēram , tādi pašmāju politiķi , kā Kūlis, tur netiktu uzņemti. . 19:59

lailux7      Tā iznāk, ka "departamenti" atbilst citu zemju ministrijām. Komiteja? Parasti pastāvīga lēmēja vai padomdevēja struktūra. Senāta gadījumā drīzāk parlamenta "komisija". 22:22

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010