Gig ekonomika - tests jūsu politiskai iesaistīšanai
Banku apskatos ir parādījies jauns jēdziens "gig economy" - gig ekonomika. Šis termins raksturo ASV un citās anglosakšu kultūras zemēs parādījušos tendenci, ka pastāvīgs, pilna laika darbs tiek aizstāts ar konkraktu, freelanceru un gabaldarba darbu. Protams, darbiniekam nav izvēles - vai nu viņš pieņem šos nosacījumus, vai arī staigā vesels. Uber ir tikai redzamākais piemērs. ASV bezdarba rādītaji virspusēji ņemot ir ļoti labi - bezdarbs ir nokrities līdz desmitgades zemākam līmenim. Bet pētot dziļāk atklājas, ka bezdarba kritumu lielā mēra rada jaunās - uz kontraktiesm un frīlanceriem vērstās darba vietas, kas arī tiek ieskaitītas statistikā.Jautājums ir - vai Jums patiktos savu stabilo darbu aizstāt pret frīlancera darbu. Vai Jūs šajā jaunajā situācijā būtu droši par savu nākotni un justos pietiekoši stabili, lai atļautos ģimeni un bērnus un vēl varbūt mājokļa kredītu?
Lieli biznesi spiež uz gig economu, savukārt statistika rāda, ka pat jaunā paaudze - šī gada absolventi - vēlas stabilitāti un karjeras izaugsmi darbā un nevis frīlancera darbu. Tikai 2-3% šī gada ASV absolventu būtu laimīgi par frīlancera darba.
Tātad - no vienas puses ir sabiedrība, kas vēlas sakārtotas darba attiecības. No otras puses ir vidējie un lieli biznesi, kas vēlas gig economy, lai audzētu savu peļņu.
Un pa vidu ir vēlētājs, pilsoņi, kas iesaistās partijās un balso vēlēšanās un referendumos. Kā jūtaties? Vai gig economy atnākšana varētu būt tas arguments, kas beidzot liktu paraudzīties uz politiku nopietni, kā uz iespēju bedzot apzināt un aizstāvēt savas materiālās intereses?
neko (2018-01-01 18:58) 1 JurisK: bez "ofisa plānā galdiņa urbējiem" tā strādā vēl dauzi citi: jūrnieki - arī plāna galdiņa urbēji?:) Ar jau klejo no kontrakta uz kontraktu, no kuģa uz kuģi. Celtniecībā nodarbinātajiem daudziem ir kontrakts par konkrētu darbu/objektu, tā pat arī tādiem "plānā galdiņa urbējiem" kā arhitektiem un būvinženieriem. Tak pat parastākie laukstrādnieki, kas tiek algoti konkrētiem sezonas darbiem savā būtībā tādi paši freelaceri vien ir.
joens (2018-01-01 19:08) Ir attālinātais darbs un ir kontrakts/freelance. Pirmais ir tā pati pastāvīgā darba vieta, tikai paša izvēlētās telpās (mājā, dzīvoklī, whatever) nevis darba devēja birojā. Ar visiem plusiem un mīnusiem, pat korporatīvie pasākumi 1+ reizes gadā tiek rīkoti. Kontrakts nozīmē, ka cilvēkam jākļūst patstāvīgam un jāprot pašam sevi organizēt. Kā rāda statistika (neskatoties uz meliem un lieliem meliem), šaipusē būt par tādiem vēlas un spēj ļooooti mazs pulciņš. Atkarībā no kontrakta nosacījumiem ir iespējams vienlaicīgi strādāt vairākiem darba devējiem no visas pasaules, neierobežojot sevi ar mazpilsētas potenciāli brīvajām divām pārdevējas vietām vietējā pirpabodītē.
kvarts (2018-01-01 19:39) Patīk PatiesībasKalns viedoklis, labi pateikts. Pasaulē tas varbūt iespējams labāk kā Latvijā, jo pie mums VIDs šim te pasākumam dažādus šķēršļus un ierobežojumus liek, līdz ar to darba ņēmējiem tas paliek neinteresanti...faktiski visas izmaiņas , kas attiecas uz mikrouzņēmumiem...
miglainaa_plava (2018-01-01 20:09)
Frīlanseriem skaista dzīve ir tikai fantāzijās! Pateikšu kāpēc?
Tāpēc, ka ir tādas fantāzijas, ka frīlanseriem nevajag strādāt, ka viņiem nav jāceļas no rītiem, ka var atpūsties kad tik gribas,un strādāt tikai tad kad gribas, un ceļot pa pasauli un maksā par to vairāk, jo nav jāuztur firmas administrācija. Tas ir tik naivi, ka tālāk nav kur.:))))))
Viss ir tieši pretēji. Jāstrādā ir vairāk, jo to darbu ko izdara firma - klientu meklēšana, grāmatvedība, juridiskie jautājumi, telpu īre, tehnikas nodrošinājums un labošana utt. - to visu būs jādara tev pašam.
Turklāt visādas atrunas tipa - "es nevarēju izpildīt darbu, jo salūza dators/ tāpēc ka Anniņa man neiedeva datus" - vairs nedarbosies. Nebūs neviena kolēģa, uz ko novelt vainu un atbildību. Ja būs sūdi, tad pats arī strēbsi tos sūdus, arī tad ja sāpēs galva un būs temperatūra. Slimības lapu neviens nedos. Un cietīsi finansiāli, ja netiksi ar to galā.
Nedomājiet, ka nebūs jāceļas agri no rītiem. Tev būs jāstrādā tad, kad strādā tavi klienti - un tas ir darba laikā. Gribi vai negribi, neviens nepakārtos savu grafiku tavām izklaidēm.
Turklāt stress ir milzīgs! Ja nav darba, tad nevari atpūsties, jo uztraucies un meklē. Kad ir darbs, tad bieži vien tik daudz, ka nespēj izdarīt - atkal stress un pārpūle, vai vispār - vienkārši nespēj to izdarīt un zaudē potenciālos ienākumus.
Ja tev ir bizness, piemēram, veikaliņš, tad nevari to pamest un aizbraukt ceļojumā, tas visu laiku ir jāpieskata. Ja nepieskatīsi, tad sanāks kā Stendera Bērziņam, ka citi savāks tavu naudu un aizlaidīs firmu pa burbuli un bez jebkādiem sirdsapziņas pārmetumiem.
Vēl trakāk ir tas, ka neapzinamies pat to - ka kaut vai elementāra piecelšanās no rītiem un sava dienas plānošana daudziem izraisa nenormālu stresu! Liekas jocīgi, bet tā ir.
Liela daļa cilvēku nespēju sevi paši piespiest, viņiem ir vajadzīgs kāds kas pātago, kuru ienīst, kurš nosaka, ko kurš darīs.
Vēl tā fantāzija,
Tessa (2018-01-01 20:21)
3
nemekle klientus, tie mekle mani; neiire telpas, stradaju parsvara svaiga gaisa. mikrouznjemumam gramatvediiba nav sarezhgjiita, majas datoru izmantoju tikai maciibam, darbu izdariit speju, ienakumus nezaudeju. ja, dazhreiz ir neparedzeti izdevumi, bet tie nav saistiiti ar darbu ;atpusties sanak, sameklet kko vel tukshajos periodos arii sanak. stresam noturiiga, piecelties varu agri, stradat varu daudz.
ja man nepatiktu mans darbs, tad gan butu grushi (pp), tapec man tagad ir darbs, kas patiik.
ko nu?
es pat tieku uz korporatiiviem un asociaciju ballem, jo daru labu lietu, par ko tieku arii shada veida atalgota.
ja, man nav apdroshinashanas. bet kuram tada, megakruta, ar visiem zobiem utt, ir? lieliem banku priekshniekiem meibi, uznjemumu vadiitajiem. parastiem stradnieciinjiem ar ir ka ir. vnk japaljaujas uz Vinju, ko lai citu dara :)
ta ka visi tavi apgalvojumu, Miglaina pljava, kritiku netur.
tas isuma par manu frilanci. citiem, iespejams, ir citadak.
miglainaa_plava (2018-01-01 20:22)
Notrūka...
Par domu ceļot un strādāt. Iedomājieties, jūs aizbraucat uz Taizemi, smaksājiet par dārgu viesnīcu un kamēr citi apskata pilsētu un sauļojas pludmalē, jūs sēžat viesnīcā pie laptopa. Brīvais laiks jums sanāks kādas 2 stundas. Var jau būt ka kādam ar to pietiek, bet man liekas ļoti neekonomiski un nelietderīgi. Ja jau atpūsties, tad atpūsties pa pilnu klapi! Nu labi, var atbildēt uz pāris epastiem, bet ne jau strādāt pilnu dienu!
Mana pieredze ir tāda, ka oficiāls darbs ir izdevīgāks finansiāli un vieglāks. Ne jau visur ir jāatsēž stundas, ir darbi, kurus daļēji var darīt mājās vai nesēdēt uz vietas. Ir darbi, kuros ir iespējamas labas attiecibas ar priekšniecību un visādi bonusi. Frīlanseru darbs der specifiskās situācijās vai kā papildus darbs.
Jebkurā gadījumā, lai nodrošinātu darba plūsmu un varētu konkurēt ar zemākām izmaksām, būs jāsadarbojas ar citiem un tas nozīmē atkal rēķināšanos un pakārtošanos.
joens (2018-01-01 20:50)
1
Pļava gan te samiksēja visu kopā. Tipisks frīlanceris strādā saviem klientiem nevis kādam bosam. Ja frīlancerim ir boss, tad ir arī garantēts darbs (daudzums/pietiekamība/attiecību ilgums ir cits stāsts, kaut dīkstāves neviens neapmaksā) un pašam klientus jāmeklē tikai papildus, ja tā gribas vai ir spēka pieveikt lielākus kalnus. Frīlancēšana ar bosu ir vairāk tāds attālināta darba paveids, ne uzņēmējdarbība.
Es, piemēram, šodien strādāju, jo rīt ir pirmā gada darbadiena un ļoti daudz kam jābūt gatavam. Šogad esmu nedaudz paceļojis, bet Taizemes uz vairākām nedēļām gan man nespīd, parasti ir 2-3 dienu izskrējieni (izlidojumi). Maz, bet bieži. Un to laikā parasti nestrādāju.
Caune (2018-01-01 20:56)
2
Nemainīga ir tikai mainība. Visos laikos labāk klājas tiem, kuri vieglāk spēj pielāgoties jaunajiem dzīves apstākļiem.
Viss sāls ir izglītības sistēmā, jo skolās māca kā dzīvot "pa vecam". Kamēr izglītības sistēma būs balstīta uz to , lai saražotu 80% kalpu, tikmēr mēs ar koka kājām klibosim pakaļ aizejošam vilcienam.
piladzoga (2018-01-01 21:17) 1 lasu un domāju un arī gribu stradāt brīvā režīmā,bet pagaidām nespīd ,jo NAV man tādas profesijas (:
gertrude (2018-01-01 21:44) 1 2 Andri, beidz ņemties, neaizmirsti, ka Muktupāvela ir rakstniece, kurai patīk sabiezināt krāsas. esmu gadu lasījusi sēnes, nav tas nekāds avenājs, bet arī nekādas šausmas nav.
anis (2018-01-01 22:09)
1
Situacijas ,protams,dažādas. Bet kādēļ mums(daudziem) patīk zviedru-skandināvu modelis?
Tādēļ,ka "iespiež"rāmjos. Lai gan šobrīd,zaudējuši modrību un brauc auzās-nav paredzējuši
vitālāko(uzņēmīgāko?) spiedienu un rīki paredzēti adekvātiem pilsoņiem... Mūsu zeme tukšojas,jo vairumam atsista iniciatīva-braukšu sēnēs,bet tas atkal citu organizēts darbs,citu labā! Un jūtas lepni-mēs gudri,mums labi! Var jau lamāt valdību,dienestus,bet tie jau tādi paši-ka tik pašam labi un štrunts par perspektīvu! Lai piedod sakarīgie,bet iespaids kopumā tomēr tāds...
piparbecinja (2018-01-01 22:34) Kas ir frīlancers? Atbildi zinu, jautājums ir tev.
anis (2018-01-01 23:48)
Diezgan izplūdis jēdziens-aprakstošs. Visumā tas ir ielāps-ārštatnieks,
pašnodarbinātais, līgumnieks -ja negrib apgrūtināties ar pastāvīgu darbinieku...
Man arī bērni sitas šajā stilā-redzu to visu ne pēc nostāstiem...
av2 (2018-01-02 05:43)
vispaar ir jau tikai divi - ir darba nneemeejs, un darba deveejs. Izveela katram passa rokaas.
Es esmu gan parasti ar noteiktu daudzmaz darba laiku ( bet ne strikti noteiktu, ir nianses ), gan freelancer. Un ssad tad ari kaadam esmu darba deveejs. Man naudas pelniissana nav primaarais dziivee, sen dienas nestraadaaju, un nestraadaasu briivdienaas. Man darbs ir sava zina airi hobijs, darbaa juutos labaak, kaa seedod bez darba. Atvallinaajumus nenmu cik gribu/varu atllauties , kaut vai par passa naudau, bet taa ir mana dizive, ko gribu to daru.
Drole (2018-01-02 07:51)
Attieciibaa uz skumjaa autora dievinaato Accenture:
"About the research
In March 2016, Accenture Strategy conducted an online
survey in the United States of 1,005 students graduating
from college in 2016 and entering the job market,
and 1,013 participants who graduated college in 2014
or 2015. "
"korporācija ar vairāk kā 400.000 darbinieku" un trekni apmaksaatiem bosiem neko vairaak par klasisko "1,013 participants survey" nav vareejusi izspiest... Par pieciem vairaak, nekaa ikdienishkjais Reportlinker:
https://www.reportlinker.com/insight/freelance-workers-gig-economy.html
McKinsey Global Institute vismaz papuuleejaas aptaujaat 8000 un taapat, kaa daudzaas citas aptaujas atklaaja, ka "70% of self-employed people reported that they were happy in their job. Only about 48% of those who work for someone said they were happy."
Taa ka, ja tik nepaarvarami gribas ciest, varbuut veerts to dariit kopaa ar vairaakumu, t.i. 9-18 rezhiima biroja planktonu.
rokons (2018-01-02 18:47)
Latvijā ieviesies standarts - maksā pēc nostrādātajām stundām uzņēmumā. Uzņēmuma vadībai jādomā, kā saņemt tik daudz pasūtījumu, lai būtu nauda, ko darbiniekiem maksāt. Tāpēc par šo atbildību vadoņi saņem ievērojami vairāk kā darbinieki ( planktoni ? ).
Patiesībā, naudu saņem pēc padarītā, bet mūsu likumi šo faktu ignorē.
Pat pašnodarbinātajiem jāmaksā ik mēnesi nodoklis, neatkarīgi no tā - ir ienākums jeb ne.
Freelancer, kas Vācijā reģistrējies, ir daudz patīkamākā situācijā.
Un arī tur - šī darba metode der tikai drosmīgiem un pašpārliecinātiem cilvēkiem, kas spēj stresu labi izturēt.
<< iepriekšējās | Atbildes 21 līdz 36 (kopā 36) |